id: 35160
Назва: Блокчейн-технологія у бухгалтерському обліку: перспективи й наслідки впровадження
Автори: Правдюк Н.Л., Лепетан І.М., Коваль Л.В.
Ключові слова: блокчейн, криптовалюта, віртуальні активи, цифрові технології, штучний інтелект, бухгалтерський облік, потрійний бухгалтерський запис.
Дата публікації: 2023-12-20 11:35:22
Останні зміни: 2023-12-20 11:35:22
Рік видання: 2023
Аннотація: У статті обґрунтовано сутність технології блокчейн, розглянуто її роль, значення та напрями використання у різних сферах суспільного життя. Встановлено, що причина широкого застосування блокчейн для оптимізації бізнес-процесів у різних галузях діяльності криється у перевагах цієї інноваційної технології, зокрема децентралізації, прозорості й безпеці зберігання даних через застосування криптографічних механізмів захисту інформації. При цьому з’ясовано, що блокчейн-технологія, не дивлячись на свої переваги, має недоліки, які пов’язують з високим енергоспоживанням мережі, недостатньою ємністю для зберігання даних, проблемою масштабованості, відсутністю стандартизації та правового регулювання її впровадження у різні галузі економіки. Обґрунтовано, що одним з найприйнятніших бізнес-процесів для використання блокчейн є бухгалтерський облік, оскільки ця технологія заснована на відомому в обліковій практиці методі подвійного запису. З’ясовано, що використання блокчейн-технології призводить до появи так званого потрійного запису в бухгалтерському обліку ˗ методу, який передбачає додавання третього компоненту до системи дебетового й кредитового обліку. Обґрунтовано, що впровадження блокчейн-технології у практику бухгалтерського обліку створить передумови для оптимізації низки рутинних облікових процесів, зекономить ресурси на ведення бухгалтерського обліку, забезпечить точність, прозорість і безпеку даних, зменшить ризик викривлення облікової інформації та формуватиме довіру до інституту бухгалтерського обліку з боку стейкголдерів. Із огляду на функціональні можливості технології блокчейн запропоновано можливі напрями її використання у сфері бухгалтерського обліку, зокрема для ведення оперативного обліку в режимі реального часу, обліку кредиторської та дебіторської заборгованостей, обліку руху активів усередині підприємства, здійснення багатостороннього аудиту за транзакціями усіма учасниками, які мають доступ до блокчейн-мережі.
URI: http://repository.vsau.vin.ua/repository/getfile.php/35160.pdf
Тип виданя: Статті у наукових фахових виданнях України (Copernicus та інші)
Видавництво: Економіка, фінанси, менеджмент: актуальні питання науки і практики. 2023. № 3 (65). С. 7-20. DOI: 10.37128/2411-4413-2023-3-1
Розташовується в колекціях :
Ким внесений: Адміністратор
Файл : 35160.pdf Розмір : 2715987 байт Формат : Adobe PDF Доступ : Загально доступний
| |
|
|