id: 37182
Назва: Вплив децентралізації на ефективність управління в об’єднаних територіальних громадах України
Автори: Пронько Л.М., Колесник Т.В., Гуцол М.В.
Ключові слова: автономія місцевих органів, розвиток інфраструктури, громадська активність, місцеве самоврядування, публічні послуги.
Дата публікації: 2024-09-25 07:53:23
Останні зміни: 2024-09-25 07:53:23
Рік видання: 2024
Аннотація: Актуальність дослідження полягає в тому, що децентралізація є основною реформою, яка в змозі значно покращити ефективність управління місцевими громадами, підвищити їх фінансову незалежність та адаптив-ність до сучасних викликів, особливо в умовах економічної нестабільності та воєнних дій. Стаття спрямована на розкриття впливу на ефективність управління в об’єднаних територіальних громадах України в сучасних умовах. Дослідження проведено за допомогою загальнонаукових методів, зокрема використано методи сис-тематизації, класифікації, опису й узагальнення, метод порівняння, а також методи індукції та дедукції. Також в дослідженні було застосовано економіко-статистичний метод для виявлення областей – лідерів, які мають найбільшу кількість територіальних громад станом на 2024 р. В дослідженні автором сформовано еволюційні етапи ОТГ в Україні та підсумовано шлях їх становлення в умовах децентралізації. З’ясовано, що Одеська, Дніпропетровська та Львівська області мають найбільшу загальну кількість сільських громад (особливо в Одеській області), що вказує на значну фрагментацію територій та потребу в значних ресурсах для підтримки інфраструктури. Визначено, що децентралізація впливає на ефективність управління через наступні напря-ми: збільшення автономії місцевих органів управління, вдосконалення управління ресурсами, розвиток інф-раструктури, підвищення прозорості та підзвітності, покращення якості надання публічних послуг, адаптація до війни та надзвичайних ситуацій, підвищення участі громадян у процесах управління. Також по результатам дослідження було виокремлено виклики, які гальмують подальший розвиток об’єднаних територіальних гро-мад в умовах децентралізації: фінансова нестабільність через непередбачувані зміни в економіці, нерівно-мірний розвиток різних регіонів і громад, а також недостатній рівень кваліфікації місцевих адміністрацій. Май-бутні дослідження мають бути зосереджені на оцінці ефективності застосування інноваційних інструментів в практиці об’єднаних територіальних громад.
URI: http://repository.vsau.vin.ua/repository/getfile.php/37182.pdf
Тип виданя: Статті у наукових фахових виданнях України (Copernicus та інші)
Видавництво: Економіка та суспільство. 2024. Вип. 65. URL: https://economyandsociety.in.ua/index.php/journal/article/view/4441/4378 DOI: https://doi.org/10.32782/2524-0072/2024-65-62
Розташовується в колекціях :
Ким внесений: Адміністратор
Файл : 37182.pdf Розмір : 640049 байт Формат : Adobe PDF Доступ : Загально доступний
| |
|
|