id: 35173
Title: Стратегічні основи інноваційного розвитку територіальних громад
Authors: Томашук І.В., Томашук І.О.
Keywords: територіальні громади, стратегічний розвиток, інновації, реформування, децентралізація, перспективи, фінансова стійкість, технології, управління.
Date of publication: 2024-01-15 11:20:05
Last changes: 2024-01-15 11:20:05
Year of publication: 2023
Summary: У дослідженні розглядаються стратегічні аспекти інноваційного розвитку територіальних громад. Акцен- тується увага на тому, що громадяни є основним стимулятором економічної активності громади, формуючи перспективи економічних трансформацій. Зазначається, що розвиток підприємництва визначає економічний прогрес громади. Підкреслюється, що успішність підприємництва залежить від сприятливого бізнес-кліма- ту, комфорту і стабільності бізнес-середовища, а також очікувань підприємств. Висвітлено, що підприємни- цтво є основним каталізатором змін в громаді, виступаючи ключовим учасником у процесі територіальних трансформацій. Підкреслюється, що умови для розвитку підприємництва є непрямим показником рівня життя громади. Досліджено загальні принципи стратегічних основ розвитку територіальних громад, що включають визначення конкретних, вимірюваних та досяжних цілей, які відображають бажання громади до просування в розвитку. Особливий акцент робиться на позитивному впливі від розвитку інноваційно-інтегрованих струк- тур для ключових учасників територіальних громад, що враховує забезпечення збалансованого економічного зростання на інноваційних засадах. Висвітлено основні аспекти стратегій інноваційного розвитку територі- альних громад, які базуються на формуванні інфраструктури для інновацій, що сприятиме створенню тех- нологічних парків, інноваційних центрів та бізнес-інкубаторів для сприяння співпраці між підприємствами, дослідницькими установами та вищими навчальними закладами. Запропоновано модель управління стра- тегічним розвитком територіальних громад, яка включає в себе проведення SWOT-аналізу, спрямованого на виявлення сильних та слабких сторін громади, можливостей та загроз. Відзначено, що роль планування в системі місцевого самоврядування сьогодні зазнає суттєвих змін, перетворюючись у засіб підвищення конку- рентоспроможності територіальних громад та об`єднання учасників розвитку навколо нових цінностей та дов- гострокових пріоритетів. Підкреслено, що стратегічне планування стає необхідною умовою для прогресивної та сталої діяльності у місцевому розвитку громад, яке ґрунтується на раціональному використанні ресурсів та розвитку місцевих факторів конкурентних переваг, включаючи креативність, без зайвих втрат ресурсів і забезпечення достатньої продуктивності. Зазначається, що стратегічне планування включає глибокий аналіз ситуації, вивчення зовнішнього середовища території та її внутрішнього потенціалу, аналіз проблем громади, обґрунтування бачення розвитку та оцінку можливих стратегічних альтернатив. Зроблено висновок, що су- часна модель економічного розвитку на місцевому рівні ґрунтується на капіталі знань та інтелекті, об`єднуючи тріаду понять «глобалізація – інновації – конкурентоспроможність території».
URI: http://repository.vsau.vin.ua/repository/getfile.php/35173.pdf
Publication type: Статті у наукових фахових виданнях України (Copernicus та інші)
Publication: Економіка та суспільство. 2023. Вип. 57. URL: https://economyandsociety.in.ua/index.php/journal/article/view/3194/3117 DOI: https://doi.org/10.32782/2524-0072/2023-57-81
In the collections :
Published by: Адміністратор
File : 35173.pdf Size : 3198034 byte Format : Adobe PDF Access : For all
| |
|
|