The Repository of VNAU

MAIN | BY YEARS | COLLECTIONS| BY TYPES| BY DEPS | SEARCH| LOGIN | ABOUT| RSS |

id: 35703
Title: Понятійно-термінологічний апарат еколого-орієнтованої економіки
Authors: Тарасова О.С.
Keywords: «зелена» економіка, навколишнє середовище, еколого-економічний розвиток, біоекономіка, еколого-орієнтована економіка, неолібералізм, низьковуглецевий розвиток, зелене зростання.
Date of publication: 2024-05-03 15:50:33
Last changes: 2024-05-03 15:50:33
Year of publication: 2022
Summary: Стаття присвячена вивченню теоретико-прикладних досліджень в галузі еколого-орієнтованої економіки як базису досягнення сталого еколого-економічного розвитку. Встановлено, що термін «еколого-орієнтована економіка» застосовується в різних сферах життєдіяльності та має багато варіантів застосування в поєднанні з іншими поняттями. Проаналізовано та систематизовано пріоритетні напрями еколого-орієнтованої економіки, що були запропоновані науковцями в різні часові періоди вивчення цієї тематики. Визначено основні відмінності між поняттями «зеленої» економіки, «біоекономіки», «економіки навколишнього середовища» та «еколого-орієнтованої економіки». Доведено, що зелене зростання фокусується на двох із трьох основних принципах сталого розвитку (економічному та екологічному) та є одним із компонентів сталого розвитку. Соціальний аспект реалізується через ініціативи зеленого зростання, які можуть забезпечити соціальні вигоди. Розглянуто важливі аспекти системної екологізації в процесі вирішення наявних економіко-екологічних проблем, які повинні стати рушійними етапами екологізації економіки. Наголошено, що «зелена» економіка не замінює собою сталий розвиток, а розглядається як його складова, як більш прагматичний підхід до збалансування трьох складових. «Низьковуглецевий» розвиток трактується як процес відокремлення економічного зростання від зростання споживання енергії, завдяки технологічним інноваціям, зміні інфраструктури та моделі поведінки економічних суб’єктів. Встановлено, що цінність природного ресурсу як економічного активу, залежить не лише від величини доходу, а й від обсягу благополуччя, який він може збільшити або зменшити у довгостроковій перспективі.Здійснено порівняльний аналіз еколого-орієнтованої економіки з традиційною економікою та екологією за такими категоріями як переважаючий науковий підхід; визначальні рушійні сили; структура взаємовідносин; вид системи; просторові межі; часовий період; головна мета; принципи; критерій ефективності; оцінка технічного прогресу; базові технології; причетні покоління. Cформовано загальне тлумачення визначенню «еколого-орієнтованої економіки», яке є міждисциплінарною категорією, що включає компоненти природи та економіки, розглядаючи економічні системи з погляду часу, простору та окремих складових.
URI: http://repository.vsau.vin.ua/repository/getfile.php/35703.pdf
Publication type: Статті у наукових фахових виданнях України (Copernicus та інші)
Publication: Економіка, фінанси, менеджмент: актуальні питання науки і практики. 2022. № 2 (60). С. 36-49. DOI: 10.37128/2411-4413-2022-2-3
In the collections :
Published by: Адміністратор
File : 35703.pdf Size : 3188722 byte Format : Adobe PDF Access : For all

Enlarge

"Socrates" System  |   VNAU official site Copyright © 2013, coding by Y.Palamarchuck, design by R.Yatskovska